Различните видове хляб оказват различен ефект върху нивата на кръвната захар - допринасят за по-ефективното контролиране на диабета или точно обратното.
При диабетиците е компрометирано производството на инсулин - хормон, секретиран от панкреаса и отговорен за регулирането на нивата на кръвната захар. В случаите, когато тялото е лишено от „инсулиновия“ механизъм, който осигурява контрол на кръвната захар, той трябва да се регулира чрез правилната диета и съответното лечение.
Най-полезният хляб при диабет
"Един от начините да контролирате нивата на кръвната захар е да ядете „правилния“ хляб", казват експертите от Holland and Barrett.
Учени: Ако хората с диабет направят това, ще живеят 10 години по-дълго
„Това, което въвеждате в тялото си, определя колко ефективно управлявате нивата на кръвната си захар. Някои хлябове са по-добри в контрола на кръвната захар от други."
Изборът на хранителни продукти при диабет винаги трябва да се съобразява с гликемичния индекс (GI). Този индекс измерва колко бързо дадена храна повишава кръвната захар, когато се консумира самостоятелно.
Въглехидратите, които бързо се разграждат от тялото и причиняват рязко повишаване на нивата на кръвната захар, имат висок ГИ. Храните с нисък или среден ГИ се разграждат по-бавно и предизвикват постепенно повишаване на нивата на кръвната захар – те са предпочитани при диабет.
Ако имате диабет и високо кръвно, това са най-полезните сокове за вас
Специално за хляба, проучване, публикувано в British Journal of Nutrition, установи, че този с квас се свързва с по-ниски нива на кръвната захар в сравнение с другите видове хляб. Учените приписват това свойство на факта, че в случая е използван ферментирал продукт.
"Процесът на ферментация променя структурата на въглехидратите, забавяйки скоростта на превръщането им в глюкоза."
Яжте това веднъж седмично, за да намалите риска от диабет тип 2
Освен това е по-добре диабетиците да се съсредоточат върху консумацията на такива видове хляб като пълнозърнест и ръжен. Франзели или хлябове от бяло пшенично брашно трябва да се избягват - те са с висок гликемичен индекс и могат да провокират рязко повишаване на нивата на кръвната захар.
Важно: Статията е с информативна цел и не може да замести консултацията с лекар или диетолог!